Матеріали засідання від 23. 03. 2020






Витяг із протоколу №3
засідання методичної комісії вчителів зарубіжної літератури і російської мови,
проведеного 23 березня в дистанційній формі

Кількість присутніх- 27
Відсутні-


№ з\п
Питання
Хто виступав
Рекомендації
1
Розвиток критичного мислення учнів
Сбітна Н. М. (НВК:СШ- ліцей)
При підготовці до уроків звертати особливу увагу на розвиток критичного мислення учнів.
2
Підготовка Кейсу уроку за однією із тем
Копа Р. О. (ШЗШ № 11)
Взяти до уваги  матеріали , використовувати в практиці роботи.
3
Технології компетентнісного навчання
Василенко Т. Г. (гімназія)
Використовувати в практиці роботи технології компетентнісного навчання.
4
Про порядок закінчення навчального року відповідно до рекомендацій МОН, департаменту освіти і науки
Копейко Н. М. (ШЗШ №5)

Взяти до уваги інформацію: «Про порядок закінчення навчального року відповідно до рекомендацій МОН, департаменту освіти і науки»

5
Аналіз результатів олімпіад і конкурсів (ІІІ етап, ІІ семестр)
Марченко С. В. (ШСШ №1)
Зробити висновки з аналізу результатів олімпіад і конкурсів;
посилити роботу з обдарованими учнями.
6
Діагностика потреб, інтересів та запитів педагогів
Марченко С. В. (ШСШ №1)
При плануванні на наступний навчальний рік враховувати потреби, інтереси та запити педагогів.
7
Інформація про проведення конкурсу “Вчитель року- 2020” в номінації “Зарубіжна література”, обмін досвідом
Кусочкіна С. Г. ( ШЗШ №8)
Елементи передового досвіду взяти до уваги та використання в практиці роботи.
8
Про інноваційний урок “М. де Сервантес “Дон Кіхот”. Конфлікт високих прагнень Дон Кіхота  та буденної дійсності, неможливість реалізації ідеалів героя”
Сапегіна В. А.
( ШЗШ №8)
9
Про інноваційний урок “В.Г. Короленко “Сліпий музикант”. Пошук головним героєм Петром Попельським свого місця у світі”.
Дурманова І. Є.
(ліцей- інтернат спортивного профілю).
Елементи передового досвіду взяти до уваги та використання в практиці роботи.




Питання, які не розглядалися на комісії---------------
Питання, які були перенесені на наступне засідання---------------------

Керівник комісії                                                             Марченко С. В.


Секретар                                                                          Макаренко  О. С.



1. Матеріал підготувала вчитель ЗОШ №5 Копєйко Н. М.

Про порядок закінчення навчального року відповідно до рекомендацій МОН, департаменту освіти і науки

1.    Наказ Міністерства освіти і науки України від 23 жовтня 2019 року №1332. ПЕРЕЛІК
навчальних предметів, із яких у 2019/2020 навчальному році проводиться державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти
. Серед навчальних предметів, які пропонуються дев’ятикласникам, є зарубіжна література та мова національних меншин.
2.    Лист Міністерства освіти і науки України від 03.01.2020 №1/9-2 "Щодо проведення державної підсумкової атестації в 2019/2020 навчальному році".
У 2019/2020 навчальному році державна підсумкова атестація здобувачів загальної середньої освіти  регулюється наказом МОН від 23.10.2019 № 1332 «Деякі питання проведення в 2019/2020 навчальному році державної підсумкової атестації осіб, які здобувають загальну середню освіту», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.12.2019 за № 1247/34218 (далі - Наказ) та Порядком проведення державної підсумкової атестації, затвердженим наказом МОН від 07.12.2018 № 1369, зареєстрованим Міністерстві юстиції України 02.01.2019 за № 8/32979 . Затверджено перелік навчальних предметів, із яких у 2019/2020 навчальному році проводиться державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття базової середньої освіти (у 9 класах закладів загальної середньої освіти). Установити, що в 2019/2020 навчальному році державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття базової середньої освіти, проводиться в закладі освіти в письмовій формі.
3.    Проведення ДПА у 9 класі  - орієнтовно з 01 червня по 12 червня 2020 року. Результати ДПА визначаються за 12-бальною шкалою за загальними критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів. Бали, отримані за атестацію, виставляються окремо від річних балів.
4.    Усі рекомендації, накази були дійсні  до початку карантину. Напевно, будуть зміни в порядку закінчення навчального року, правилах та термінах проведення ДПА в 9 класі


2. Матеріал про кейс-уроки підготувала вчитель ЗОШ №11
Копа Р. О.
Кейс-уроки - це навчальний матеріал, структурований в особливому форматі. Він складається з 6 або 10 розгорток, які системно відображають розділи шкільної програми, а також суміжну інформацію за межами шкільної програми.
Інформація в кожному розділі – це не просто тези, а відповіді на питання:
·                  Як це працює?
·                  Які проблеми існують в зв'язку з цим?
·                  Як вони можуть бути подолані?
·                  Який може вийти результат?
·                  Які фундаментальні і нові знання є в цій галузі?
·                  Міні-історії.
Кейс – це не конспект або реферат, а навчальна технологія, виготовлена за особливим алгоритмом, який дає цілісне уявлення про явище, що досліджується.
Чому кейс - уроки ефективні?
«Предметна» система, що існує зараз, значною мірою застаріла, адже вона схожа на принцип роздільного харчування, при якому, як відомо, білки, жири, вуглеводи і вітаміни вживають окремо.Однак фізіологія людини така, що травна система переробляє змішану їжу набагато ефективніше, ніж розділену на компоненти. Так і їжа для розуму.Людський мозок активніше і результативніше засвоює інформацію, якщо відомості взаємопов'язані, і, навпаки, однорідну інформацію мозок запам'ятовує слабше, тому що не знає, куди її «відправити на зберігання».Зв'язки між навчальними дисциплінами і явищами легко встановлюються впровадженням перехресних «розгорток з предметів».Кейси побудовано за принципом 2 в 1: і для ерудиції, і за програмою. Вони супроводжуються формулами, графіками, діаграмами і рівняннями, які відповідають «розділам підручників».Одна з головних переваг полягає в тому, що кейси – це ниточка до дорослого життя з багатовимірним сприйняттям світу, цінностей та явищ.
Чим викликана актуальність кейсів?

·                  невідповідністю між стандартами навчання учнів та їх індивідуальними особистісними характеристиками, таким як темп-ритм, інтереси, здібності, тощо;
·                  невідповідністю темпів розвитку науки дійсним пізнавальним можливостям учнів;
·                  невідповідністю нав'язуваного навчання за одним профілем прогресивному в 21 столітті вектору на багатостороній особистісний розвиток;
·                  у передових країнах кейси стають превалюючою формою занять.

Чим корисні кейси?
1.   Вони дозволяють учням самостійно організовувати процес засвоєння матеріалу.
2.   Швидко виникає мотивація розібратися в усьому одразу, причому, системно.
3.   Вони дають можливість роботи з різними джерелами інформації.
4.   Вони дозволяють ефективно організовувати роботу командами.
5.   Кейси – це технологія сучасного контекстного навчання.

Метод кейс-уроків є технологією системного багатовимірного представлення матеріалу, в розгортках на кілька тем, пов'язаних між собою акцентами уваги.
Кейс-уроки дозволяють одночасно з вивченням тем, органічно вплітати soft skills учнів, такі, як критичне мислення, комунікабельність, кмітливість, системність, тайм-менеджмент. Це креативний метод з інтригою, драматичним сценарієм і можливостями вибору, чого неможливо домогтися звичайними уроками.Особливо цінними є дискусії, які розгортаються в класі.Під час кейс-уроків час летить непомітно, що позитивно позначається на мотивації учнів і їх прагненні вивчати ще й інші кейси. Важливо і те, що результат засвоєння закладається в довготривалу пам'ять. Це відбувається завдяки асоціативному мисленню і формально-неформальним зв'язкам між розгортками кейсу.Кейси розкриваються за допомогою розгорток на предмети і явища. Наприклад, кейс «Смартфон» розгортається на такі вектори: фізика-хімія-бізнес-математика-психологія-арт. Кей«Море» розгортається на такі вектори: екологія-географія-фізика-мистецтво-економіка-хімія.Виклад матеріалу передбачає оптимальну (і запатентовану) пропорцію стилістики викладу: 30% присвячується науковому фундаменту знань, 50% науково-популярному поясненню і 20% генеруванню учнями нових ідей та думок. При такому підході забезпечується багатогранне засвоєння матеріалу разом з розвитком критичного і позитивного мислення.
Посилання
У кейсах, крім тексту, багато фото- та відеоматеріалів. Однак головною відмінністю і конкурентною перевагою кейсів є гіперпосилання. Вони ведуть до глибшого розкриття матеріалу, в якому є ще й свої гіперпосилання третього-четвертого-п'ятого рівнів. Таким чином, кожному учневі забезпечується індивідуальна глибина проникнення «у знання».Скажімо, в кейсі «Автобус їде», в розділі "Фізика" є ув'язка з темою фізики «Прямолінійний рух, швидкість, прискорення», з формулами, графіками і таблицями розділу.У розділі "Хімія" – вивчення нафтопродуктів, з відповідними хімічними формулами, графіками і схемами. У розділі "Географія" – маршрути, карти місцевості, тощо. У розділі "Бізнес" – калькуляція виготовлення автобуса або вартості проїзного квитка...Для особистісного зростання учнів передбачається застосування доповненої реальності, кліпового мислення, критичного і позитивного мислення.При багаторазовому застосуванні кейсів в учнів виникають стійкі вподобання до певних розгорток і глибини осягнення знань, що дає вчителям і батькам точніше уявлення про їх схильності до майбутнього вибору своїх професій. Тому що це відбувається не нав'язливо, а органічно.
Підготовчий етап
Завдання викладача на цьому етапі полягає в тому, щоб провести відповідну підготовку, яка передбачає:
·                  Вибір відповідного кейса (по темі і за кількістю розгорток).
·                  Моделювання ситуації, її початку, розвитку і завершення.
·                  Розподіл часу по розгорткам, щоб не потрапити в цейтнот і все встигнути.
·                  Акцентування уваги на певних аспектах теми, з виділенням першорядних і другорядних деталей.
·                  Продумування «провокаційних» питань, аргументів і контраргументів, які можуть з'явитися в учнів.
·                  Подбати про особистісне зростання кожного учня.
Учні можуть частково підготуватися до кейсу вдома, за моделлю «перевернутого класу» (flipped classroom), щоб не втрачати часу в класі на «розкачку».
Реалізація кейс-уроку
Усі розгортки «крутяться» навколо головної теми кейса, і важливо не втрачати цієї «червоної нитки». Теми переплітаються і плавно переходять від однієї розгортки до іншої. Це зроблено спеціально, щоб були задіяні і логічне мислення, і художні образи, і мнемо, і несподівані повороти сценаріїв.Однією з цілей є навчання «формулювати питання», а не тільки шукати відповіді на них.Одночасно з розвитком пізнавальної діяльності учнів в процесі обговорення кейса, викладач може вирішувати і ряд інших завдань, наприклад:
·                  Створювати в класі творчу атмосферу, що сприяє мозковим штурмам та вмінню відстоювати свої позиції.
·                  Оцінювати рівень знань учнів та їх точок зору з різних питань.
·                  Мотивувати учнів на роботу в групі.
·                  Стимулювати розумову і «душевну» роботу учнів і підтримувати ентузіазм, навіть якщо обговорення зайшло в глухий кут.
·                  Аналізувати виконання учнями завдань і вправ з акцентом на те «що вийшло».
·                   Перевіряти засвоєний учнями матеріал на практиці.
·                  Формувати в учнів креативне ставлення до досліджуваного матеріалу і навички індукції і дедукції (від часткового до загального і від загального до конкретного).
Особливо зручні кейси в межах варіативної складової програми, при дистанційному навчанні та розширенні предметів шкільної програми.
Таким чином, контекст кейса багатогранний: навчальний, емоційний, психологічний, науковий і особистісний.
Обговорення висновків
Цей етап вважається завершальним. Під час нього викладач обговорює з учнями їх індивідуальні та командні досягнення, а також можливі варіанти розвитку сценаріїв і концентрацію уваги учасників на першорядних пріоритетах.На кожен кейс бажано передбачати свій варіант його закінчення для мотивації, щоб очікування його було також елементом кейсу.Як завершення можна використовувати такі варіанти:
·                  Дозволити учням самим підвести підсумки, що їм корисно для навичок публічних виступів
·                  Запропонувати їм сформулювати питання, які бажано було б обговорити, у випадку якби було продовження цього кейса.
·                  Попросити когось поділитися випадками з власного життя,  що стосуються теми кейса.

Висновок
Кейс-уроки багаторазово підвищують результативність освітнього процесу, так як дозволяють моделювати майбутнє доросле життя школярів і формувати у них позитивну мотивацію до освоєння матеріалу і отримання нової інформації та навчати моделям «як самим навчитися вчитися» надалі. 

4. Презентацію "Технології компетентнісного навчання" 
підготувала вчитель гімназії Василенко Т. В.





5. Сапегіна В. А. вчитель Шосткинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8

Тема.  М. де Сервантес. «Дон Кіхот». Конфлікт високих прагнень Дон Кіхота і буденної дійсності, неможливість реалізації ідеалів героя. «Донкіхотство»
Мета: формувати навички ідейно-художнього аналізу твору, показати, спираючись на текст твору, що «благі наміри» головного героя розбиваються, наштовхуючись на жорстокість і байдужість світу, на реальність, яка не відповідає уявленням про неї Дон Кіхота, довести, що,  прагнучи  досягти справедливості, захистити слабких та знедолених, він часто погіршує ситуацію, будучи не в змозі правильно оцінити її; розвивати навички критичного мислення, вміння звязно висловлювати свої думки з приводу прочитаного, вчитись їх відстоювати; виховувати толерантне ставлення до людей з різними життєвими позиціями,  сприяти вихованню кращих людських якостей та справедливості.
Обладнання: тексти роману «Дон Кіхот», ілюстрації до роману «Дон Кіхот», мультимедійна презентація; роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок пошуку істини
Методи та прийоми: асоціативний кущ,  створення проблемної ситуації, евристична бесіда, інсценування, дослідження за текстом роману, хмарка слів, вправа «Обери позицію»; діагностична картка оцінки знань та умінь, здобутих на уроці.
Інноваційна ідея:                   педагогіка партнерства: вчитель – учень.
   Хід уроку

Вступне слово вчителя. Минають століття, змінюються покоління, а роман славетного іспанця Мігеля де Сервантеса  «Дон Кіхот» продовжує жити.
         У 1605 році, коли книгу перевидавали у Валенсії, на титульному аркуші з’явилася маленька фігурка вершника, що мчить уперед. Його старий меч готовий до вічної боротьби зі злом. Образ Дон Кіхота живий, і кожне нове покоління намагається зрозуміти його, знайти щось цікаве для себе.
Хто каже, що вмер Дон Кіхот?
Цьому ви, будь ласка, не вірте!
Бо він не підвладний ні часу, ні смерті –
В новий вирушає похід.
(Ю. Друніна)
То ж вирушаємо з героєм і ми на пошуки істини й очима людини ХХІ століття спробуємо оцінити його вчинки.
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Асоціативний кущ до слова «Дон Кіхот».
2. Перегляд відеоролика (вступ до балету Л. Мінкуса «Дон Кіхот»). Найбільш відома постановка балетмейстера Олександра Горського на музику Людвіга Мінкуса, австрійського композитора, скрипаля, диригента.
3. Бесіда з учнями на виявлення сприйняття музики.
Ø Який характер музики?
Ø Чи можна за характером музики зрозуміти, якими будуть подальші події?
ІІ. Робота над змістом твору.
Вступне слово учителя. Образ Дон Кіхота трагікомічний, відображає незвичайну складність боротьби проти зла, що панує у людському суспільстві. Той, хто зважився самотужки вступити у боротьбу за справедливість, сам може стати жертвою. Створений М. де Сервантесом образ відважного рицаря відобразив вічну істину і примусив людей протягом кількох століть сперечатися: хто ж такий Дон Кіхот. Мрійник? Дивак? Мудрий безумець? Шляхетна людина? На сьогоднішньому уроці ми спробуємо знайти відповідь на це проблемне  питання.
Учитель. Головною окрасою рицарського роману є образ рицаря.
1.    Бесіда:
Ø Яким ви собі його уявляєте?
Ø Чи відповідає наш герой вашим уявленням?
Ø З якою метою Дон Кіхот вирушає в мандри? (Герой подорожує не лише задля того, щоб прославити власне ім’я та ім’я своєї дами. Він має благородну мету: прославити вітчизну, боротися зі злом, захищати слабких та знедолених.)Прочитай те, як про це сказано у творі (с.200 1 абзац)
Учитель. Сповнений благородних намірів, вирушає наш  рицар у мандри. Наш герой живе у своєму, вигаданому світі. В очах оточуючих  він дивак, людина, якій не вистачає розуму.
2.    Продовження бесіди:
Ø Подумайте, в яких вимірах відбувається дія твору?  У двох вимірах: реальному (дійсне життя) та уявному, ілюзорному, яку існує лише в уяві, свідомості Дон Кіхота
Ø Чи бачить Дон Кіхот реалії життя?
3.    Заповнення таблиці.  
Реальний світ
Уявний світ Дон Кіхота
Прізвище героя Алонсо Кіхано
Дон Кіхот Ламанчський Рицар Сумного Образу
Жалюгідна шкапа
Рицарський кінь Росинант
Селянка Альдонса Лоренсо
Прекрасна дама Дульсінея Тобоська
Придорожна корчма
Замок, в якому хоче посвятитися в рицарі
Мідний таз цирульника
Чарівний золотий шолом
Черствий хліб
Пшенична булка
Тріска
Форель
Вітряки
Потворні велетні
Свинопас
Карлик

Слово вчителя. Комізм і трагізм Дон Кіхота в тому, що він намагається відродити кращі ідеали рицарства, не рахуючись  з реальним життям, його законами і правом.
4.Презентація учнівських досліджень над текстом роману.
Ø Розкажіть, яким способом Дон Кіхот висвятився в рицарі (Розділ 3, с. 203) (Усю ніч стереже свої обладунки на жолобі біля колодязя. Спроби погоничів напоїти своїх мулів були сприйняті ним як образа, і почалася бійка. Корчмар, аби запобігти новим жертвам, висвячує героя на лицаря.)
Ø У чому пародійність  цього висвячення? (Корчмар читав не молитву, а щось бурмотів за видатковою книгою, відпустив «рицареві» потиличника, допомагали йому молодички. Взагалі ніхто з учасників «церемонії» достеменно не знав, як вона мала відбуватися.)
Учитель. Прагнення благородного лицаря, яким вважав себе Дон Кіхот, дійсно прекрасні – виправляти зло, захищати знедолених, боротися з безправ’ям та пригнобленням народу. Не встиг наш герой виїхати з корчми, як йому зразу ж трапилась нагода проявити свої рицарські якості, допомогти людині, яку б’ють і принижують.
Ø Учні пригадують епізод, в якому розповідається про те, як Дон Кіхот заступається за пастуха Андреса, якого важко карає господар (розділ 4).
Ø Чи покращив Д. Кіхот становище пастушка?
Ø  Про який із «подвигів»  героя ви дізнались із VIII розділу?
5.Інсценування уривка із VIII розділу «Бій з вітряками».
Дон Кіхот
- Фортуна сприяє нашим замірам понад усяке сподівання. Поглянь, друже мій Санчо, що там попереду бовваніє: то тридцять, якщо не більше, потворних велетнів, що з ними я наважився  воювати і всіх до ноги перебити. Трофеї, що нам дістануться, зложать початки нашому багатству. А війна така справедлива, бо змітати з лиця землі лихе насіння - то річ спасенна і Богові мила.
Санчо Панса
- Та де ж ті велетні?
Дон Кіхот
- Он там, хіба не бачиш?- Глянь, які в них довжелезні руки: у деяких будуть, мабуть, на дві милі завдовжки.
Санчо Панса
- Що-бо ви, пане, кажете?- То ж зовсім не велетні, то вітряки, і не руки то в них, а крила: вони од вітру крутяться і жорна млиновії ворочають.
Дон Кіхот
- Зразу видно, що ти ще рицарських пригод несвідомий,- бо то таки велетні. Як боїшся, то ліпше стань осторонь і помолись, а я тим часом зітнуся з ними в запеклому й нерівному бою.
- Махайте, махайте руками! Хай їх у вас буде більше, ніж у гіганта Бріарея, і тоді не втечете кари!
Санчо Панса
- Ах, Боже ж ти мій, Господи! - Чи не казав я вам, пане, щоб стереглися, бо то вітряки, воно ж усякому видно, хіба тому ні, в кого вітер у голові ганяє.
Дон Кіхот
- Мовчи, друже Санчо,- бойове щастя переходя живе. Я оце думаю, та так воно і є, що то мудрий Фрестон, той самий, що вкрав у мене книжки вкупі з кімнатою, навмисне перетворив тих велетнів на вітряки, щоб не дати мені слави перемоги, бо на мене дуже ворогує. Але кінець кінцем мій доблесний меч розіб'є ті зловорожі чари.
Санчо Панса
- Та дай Боже!

Ø Чому Дон Кіхот кидається на битву з вітряками? Що радить йому Санчо Панса?
Ø Як сам гідальго пояснює свою поразку в бою з вітряками? Чи усвідомив він, що то було насправді?
(Дон Кіхот вважає, що у цей момент від нього відвернулося бойове щастя, що це витівки чаклуна Фрестона, який «навмисне перетворив тих велетнів на вітряки. Щоб не дати мені слави перемоги, бо на мене дуже ворогує». Герой не вгаває, він вважає. що його «доблесний меч розіб’є ті зловорожі чари». Дон Кіхот залишається у своєму уявному світі, й немає поки що сили, здатної повернути його у реальне життя.)
6.Словникова робота.  Воювати з вітряками (рос. сражаться с ветряными мельницами) безглуздо витрачати час і сили на подолання неіснуючих перешкод або небезпек.
Ø Учні розповідають про інші подвиги Дон Кіхота (Розділ XXI). Битва з перукарем за мідний таз, який герой  сприймає за шолом чаклуна. (Демонстрація фотографії скульптури М. Силіса «Дон Кіхот», де герой зображений з тазом на голові замість шолома). Російський скульптор М.А.Сіліс 1987 року створив із металу незвичайне скульптурне зображення мандрівного рицаря, який тримає в руках ромашку.
Ø Як вигадаєте, чому скульптор зобразив Дон Кіхота з ромашкою у руці?
Ø Подумайте, яке символічне значення такого зображення? (Скульптор прагнув підкреслити доброту Дон Кіхота, чистоту його душі, незахищеність перед світом)
Ø Розкажіть про пригоду з левами. Як пригода з левами характеризує Дон Кіхота?
Ø Розділ XXII. Напад на охорону злочинців, яких він приймає за полонених.
Як ви думаєте, чи слід було випускати каторжників?
Ø Яким, на вашу думку, є результат подвигів Д. Кіхота? Чи розуміє герой, що його подвиги та бажання «випрямити кривду» несумісні з реальною дійсністю?
Учитель.  Кожна пригода, кожна подробиця  подорожі героя є контрастом між його уявним життям  та реальною дійсністю. Кожен подвиг Дон Кіхота закінчується невдачею. При всякій можливості  Дон Кіхот всі проблеми вирішує силою зброї, як це було колись, за рицарських часів. Але його промови та настанови Санчо Пансі змістовні та мудрі, сповнені вищими ідеями гуманізму епохи Відродження.
7.Робота з ілюстраціями художників Савви Бродського та  Г. Доре.
Повідомлення учня про роботу художника С. Бродського.
           «Дон Кіхот»  ̶  улюблена книга художника Савви Бродського. Він писав: «Дон Кіхот» запав мені в серце з дитинства. Спочатку я милувався ілюстраціями Доре, потім почав читати. Мені було по-справжньому жаль цього худорлявого, недоладного лицаря з чистою і шляхетною душею. І ніколи не було смішно взнати про його витівки».
           Зробити ілюстрації до книги «Дон Кіхот» Савва Бродський спробував ще в шкільні роки. Офіційно він працював над світлинами у 1969–1973 роках  ̶   і майже все своє життя. Було зроблено тисячі ескізів і замальовок. До книги відібрали лише сорок одну. Видання стало сенсацією.
«Якби не було Дон Кіхотів, людство б ніколи не вийшло із пещер»,  ̶  так сказав Савва Бродський у своєму ессе до роману «Дон Кіхот».
Робота з ілюстраціями С.Бродського. Запитання до учнів:
·       Подумайте, чому герої  зображені крізь ґрати? (Ґрати  ̶ це умовності реального)
Робота з ілюстраціями Г. Доре. Коментар учителя.  Французький художник, графік Гюстав Доре вивчив роман «Дон Кіхот» у всіх деталях і подробицях. Він навіть зробив тривалу подорож по дорогах Іспанії, замальовуючи в альбом свої враження. Відомо понад триста його ілюстрацій до роману Сервантеса.
·       Яким зображений на малюнках Дон Кіхот?
·       У чому, на вашу думку, полягає майстерність художника? (Г. Доре зобразив не тільки вчинки, а й душевні переживання героя. Саме тому ілюстрації цього художника вважаються неперевершеними).
·       Хто, по-вашому, створив ілюстрації, які є ближчими до авторського тексту?
8.Охарактеризуйте героя за допомогою хмарки слів. ( Романтик, відірваний від життя, байдужий до матеріальних благ, нерозважливий, запальна вдача, енергійний, освічений, мрійник, не терпить несправедливості, вболіває за людей, щирий, відкритий, сподівається на краще життя, стійко переносить невдачі).
Ø Яка з цих рис є негативною?
9.Фізкультхвилинка-руханка.
ІІІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
1. Прийом «Мікрофон»
Ø Чи заслуговує Дон Кіхот на співчуття?
  Сьогодні на уроці ви висловлювали й аргументували свої думки щодо суперечливості образу Дон Кіхота, підводячи підсумок,  скажіть: хто ж такий Дон Кіхот.
2. Вправа «Обери позицію»:  Дон Кіхот – це… 1. Мрійник..2. Дивак. 3. Мудрий безумець. 4. Шляхетна людина. Аргументуйте свою думку.
Підсумкове слово вчителя. Дон Кіхот  засуджує світ, що не зрозумів його щирих намірів. Та своїми людськими достоїнствами й ідеалами Дон Кіхот стоїть вище жорстокої дійсності. Справжній подвиг його полягає в тому, що він боровся за ідею Добра.
3.Поняття «Донкіхотство». Завдяки твору Сервантеса у 19 столітті зявилося поняття «донкіхотство», що утворено від імені головного героя роману. Різні люди трактують його по-різному, з негативним чи позитивним забарвленням. Так, російський критик ХІХ століття В. Бєлінський називав донкіхотством «відсутність такту дійсності», а письменник І. Тургенєв вважав, що донкіхотство – це «високе начало самопожертви». Цим словом почали називати вчинки людини, яка прагне до якоїсь високої мети, та не усвідомлює неможливості її здійснення. Але цікаво, що   поняття «донкіхотства» включає в себе повагу до людини та визнання її високої духовної сили.
4. Виразне читання ученицею вірша.
Дарма, дарма, що злинули віки,
що на кольчузі потьмяніли діаманти —
та знов тебе несе на вітряки
бажання слави, зване Росінантом.

Воюй, воюй із ними і забудь,
що справжні кріпості існують ще на світі.
За подвиги достойну вознесуть
тобі хвалу в двадцятому столітті.

Тут зрозуміють лицарський порив,
тут зрозуміють, звідки ти і хто ти...
Хоч на землі вже мало вітряків,
зате на ній багато донкіхотів!
(Г. Чубай)
Вправа «Коло думок»
Ø Чи можливе донкіхотство у ХХІ столітті?
5. Творче завдання.
Ø Доведіть або спростуйте думку російського критика В. Бєлінського: «Кожна людина є трохи Дон Кіхотом». (Так, адже високе й духовне повинно бути в кожній людині)
Заключне слово вчителя.  Благородний Дон Кіхот смішний у вік жорстокості та користолюбства, але він непоодинокий – уже впродовж 400 років цей образ надихає кращих представників людства на самовіддане служіння ідеалам гуманізму та духовного прогресу. Отже, письменник виконав своє завдання – сприяти відродженню і розвитку як своєї вітчизни, так і всієї цивілізації.
          Ми довели, що цей образ має і негативну і позитивну сторону. Але, хоч як би там  було, нас  вражає цей лицар і мудрець безмежною добротою та людяністю. І, можливо, доки існуватимуть такі диваки, готові пожертвувати собою заради ідеї, добро існуватиме на землі. Адже в народі кажуть: «Світ тримається на диваках!»
ІY. Оцінювання та самооцінювання знань учнів.
Оцініть та запишіть у відсотках (від 0 до 100) здобуті на уроці знання та вміння.

Знаю
%
Вмію
%
Сюжет  твору.

Переказувати ключові епізоди.

Розумію морально-філософські проблеми, підняті у творі.

Аналізувати вчинки героя.

Треба толерантно ставитись до думок інших людей.

Висловлювати власну думку.


Y. Домашнє завдання: дібрати матеріал до характеристики Дон Кіхота та Санчо Панси; виконати одне із творчих завдань:
1)написати  твір-роздум на тему «Хто такий Дон Кіхот: благородний рицар чи божевільний?»
2)написати «Лист Дон Кіхоту»

Використані джерела:

1.Зарубіжна література: підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів /О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Стороха.  ̶  К.: Грамота, 2016.  ̶  С. 199-209
2.Паращич В. В. Зарубіжна література: Плани-конспекти. 8 клас.   ̶  Х.: Торсінг, 2003.   ̶   336 с.
3.Столій І.Л., Полулях Н. С.. Зарубіжна література. 8 клас: розробки уроків.   ̶  Х.: Ранок, 2016.   ̶   240 с.
4. Чередник Л. А.Вивчення зарубіжної літератури. 8 клас.    ̶  Х.: Ранок, 2003.  ̶  192 с.




6. Матеріали обласного етапу конкурсу "Учитель року 20202 підготувала
 вчитель ЗОШ №8 Кусочкіна С. Г.



Тема.  Характеристика героїв твору Дж. Лондона «Жага до життя»
Мета навчальна: повторити знання про особистість письменника, здійснити аналітичне дослідження тексту;
 розвивальна: розвивати навички вдумливого читання, характеристики літературних образів, формувати вміння висловлювати враження і власне ставлення до подій твору; вміння оцінювати вчинки героїв твору;
виховна: виховувати усвідомлення залежності людини від навколишнього середовища, цінностей життя у разі потрапляння у екстремальну ситуацію;
формувати компетентності: спілкування державною мовою – участь у
обговоренні подій твору та вчинків героїв;
соціально-громадянська – визначати правила поведінки у надзвичайній ситуації;
предметна – читати, здійснювати пошукову діяльність, розширювати словниковий запас;
ініціативність – презентувати власні ідеї, використовуючи доцільні мовні засоби.
Тип уроку: урок когнітивного типу з елементами інтерактивного навчання.
Форма проведення: комбінований.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки, ілюстрації до казки, аудіосупровід.

Хід уроку
Я зробив людину предметом свого поклоніння.
Дж. Лондон
І. Організаційний момент
v Створи настрій. Йдучи сьогодні на зустріч з вами я взяла оптимізм і віри у власні сили, які охоче посилаю вам для плідної роботи. А що необхідно вам для налаштування на роботу? КК: спілкування державною мовою; НЛ-сталий розвиток)
ІІ. Оголошення теми і задач уроку
ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності
1.    Пароль. Щоб зрозуміти, чого стосуватиметься робота на уроці,  з треба попрацювати з паролем (відновлюємо основні моменти життєвого шляху Дж. Лондона)  )(КК: математична; НЛ- підприємливість)
ü Чорна робота  устричний пірат  морські котики      Клондайк     невиправний романтик ???        Джон Гріффіт Чейні     «Жага до життя»
Слово вчителя. Кожен твір Дж. Лондона – це частинка його життя. А творчий доробок його величезний: більше 200 оповідань, 20 романів, 3 п’єси. Найвідоміші з них – «Морський вовк», «Поклик предків», «Біле ікло». За всю біографію Джек Лондон видав 16 збірок. Вісім його романів були успішно екранізовані.
1.    Літературна реконструкція ( за поданими епізодами відновлюємо події оповідання і добираємо цитати). (КК: уміння вчитися упродовж життя; НЛ-сталий розвиток
v Проблемне питання. Що врятувало героя від неминучої смерті? Чому загинув Білл?
ІІ. Робота над змістом уроку.
1.    Формування правил виживання людини у екстремальних ситуаціях «Школа виживання» (КК: здорове життя; НЛ-3)
-        Які почутття оволоділи героєм після того,  як його покинув Білл? ( с.143)Чому саме страх?
-        Які ще  відчуття людини, яка опинилася в складній,  екстремальній ситуації? (У людини виникає велике емоційне напруження або стрес. Вона почувається розгубленою, починається паніка. В такому стані людина не контролює себе, а значить не може приймати правильні виважені рішення.)
-        Чому герой, будучи украй знесиленим, не залишає рушницю, досить важку і без набоїв? (Це надія на порятунок) ( с. 147)
-        Що рятує героя від відчаю, допомагає рухатись попри все?
Правило 1. Не втрачай надію!
-        Сірники – друзі чи вороги?
-        Прочитайте, я герой розпоряджається сірниками? (с. 145)
-        Чому він так дбає про них? ( вогонь – порятунок для мандрівника). Доведіть це текстуально ( висушив мокре взуття, зігрів воду, зігрівся)
Правило 2. Потурбуйся, щоб була можливість розвести вогонь. (НЛ-1)
      Події твору розгортаються у Північній пустелі, герой тривалий сач на самоті. Чим він харчується? Як бореться з голодом?
      Як у пошуках їжі проявляються риси сильної людини? ( не кориться обставинам, не опускає рук)
      Сльози героя – це слабкість духу? «Спершу він плакав тихенько, далі вголос, і його ридання розлягалися над байдужою пустелею довкола; опісля він плакав без сліз, конвульсивно схлипуючи».
Правило 3. Щоб вижити, треба їсти! (КК: здорове життя; компетентності у природничих науках)
      У природі існує такий закон: виживає сильніший. Людина – частина природи. Як цей закон розкривається у творі?
      Розкажіть про зустріч з ведмедем.
      Що допомогло знесиленій, напівживій людині перемогти? Доведіть текстуально.
      Чому хижі звірі сприймали героя як «загадкову істоту», яка буде дряпатись і кусатись?
      Яка природа цієї сили? (сила людського духу)
Правило 4. Не виказуй страх перед хижими звірами. Людина сильніша! (КК: компетентності у природничих науках; НЛ-1)
-        Що сталося з золотом, яке добув герой? Чи легко було відмовитись?
-        Це вияв сили чи слабкості, адже золото – це великі можливості? (вчинок морально сильної людини)
-        Чому герой відмовляється від золота, проте зберігає ніж, відерце, залишки ковдр?
Правило 5. Найбільша цінність людини – життя! (КК: соціальна; НЛ-3)
-        Герой Дж. Лондона вибрав дорогу життя, іншою дорогою йде Білл. За яких умов герой таки зустрівся з ним? Доведіть текстуально. (с. 149)
-        – Прокоментуйте цитату: «Що ж, нехай Білл покинув його, але він не візьме золота, не смоктатиме Біллових кісточок. А Білл зробив би так, якби опинився на його місці, думав він, плентаючись далі». (Автор підкреслює людську сутність героя, незважаючи на страшні фізичні муки, пережиті випробування, він залишається людиною. Автор дає зрозуміти, що для Білла золото важливіше від за життя).
-        Про що свідчить той факт, що поблизу кісток більше нічого не було? ( Білл поставив на перше місце золото і програв)
-        Чому герой оповідання не взяв золото «друга»? (Не хотів скористатися смертю Білла. Так автор підкреслює згубну владу золота і наскільки марним воно є в порівнянні з життям)
-        Вочевидь, що добропоряднішим із героїв є…? Доведіть ( не здавався, повз до корабля, не взяв золота, не смоктав кісток Білла)
-        Коли Білл втратив людську гідність?
Висновок: дорога Білла – дорога смерті
Правило 6. Не втрачати людську гідність! (КК: соціальна; НЛ-3)
2.    Смак почуттів. Прослуховування музичного уривку. https://www.youtube.com/watch?v=D_RMYNGwYN8 (КК: обізнаність у сфері культури; НЛ-сталий розвиток)
-        Яку пораду подає виконавець  для тих, хто опинився у Білому пеклі?
3.     Проблемне  питання. Складання кластера (КК: спілкування державною мовою; уміння вчитися)
4.    Мовчазна дискусія.
-        Який варіант назви видається вам більш доречним «Любов до життя» чи «Жага до життя» ?
5.    Робота з епіграфом. (КК: соціальна; НЛ-3)
- За що саме людина гідна поклоніння?
Слово вчителя. Письменник у своїх творах пише про випробування, які випадають на долю людини, страждання, боротьбу. Найголовніша риса, якою захоплюється  письменник – це людська стійкість.  Улюблені герої Джека Лондона в складних життєвих ситуаціях зберігають людяність, милосердя, товариськість, проявляють гідність та  силу духу. «Моє найвразливіше місце – прагнення вивчити людську природу. Не знаючи жодного бога, я зробив предметом свого поклоніння людину і, звичайно, встиг дізнатися, якою ницою вона може бути. Але від цього моя повага до неї тільки зросла, бо це дало змогу побачити ті гігантські висоти, яких вона може сягнути. Яка вона маленька і яка вона велика», - із листа Дж. Лондона
ІІІ. Рефлексія.
1.    Коло думок. (КК: уміння вчитися; НЛ-2)
-        Якби ви отримали завдання створити памятник, що символізував би любов людини до життя, який момент оповідання Дж. Лондона ви запропонували закарбувати у бронзі?
Слово вчителя. Вирішальним фактором у боротьбі за життя, за перемогу стають не матеріальні цінності, а духовні якості людини, її воля. Життя ніколи не буває легким. Випробування очікують і на нас, і саме герої Джека Лондона допомагають вийти із складних ситуацій, нагадують про велике призначення – бути Людиною.
ІУ. Підсумки. Оцінювання.
У. Домашнє завдання. Знайдіть у творі описи природи, придумайте власне закінчення оповідання, починаючи зі слів» «Через три тижні, лежачи на койці…»

Тема.  Характеристика героїв твору Дж. Лондона «Жага до життя»
Мета навчальна: повторити знання про особистість письменника, здійснити аналітичне дослідження тексту;
 розвивальна: розвивати навички вдумливого читання, характеристики літературних образів, формувати вміння висловлювати враження і власне ставлення до подій твору; вміння оцінювати вчинки героїв твору;
виховна: виховувати усвідомлення залежності людини від навколишнього середовища, цінностей життя у разі потрапляння у екстремальну ситуацію;
формувати компетентності: спілкування державною мовою – участь у
обговоренні подій твору та вчинків героїв;
соціально-громадянська – визначати правила поведінки у надзвичайній ситуації;
предметна – читати, здійснювати пошукову діяльність, розширювати словниковий запас;
ініціативність – презентувати власні ідеї, використовуючи доцільні мовні засоби.
Тип уроку: урок когнітивного типу з елементами інтерактивного навчання.
Форма проведення: комбінований.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки, ілюстрації до казки, аудіосупровід.

Хід уроку
Я зробив людину предметом свого поклоніння.
Дж. Лондон
І. Організаційний момент
v Створи настрій. Йдучи сьогодні на зустріч з вами я взяла оптимізм і віри у власні сили, які охоче посилаю вам для плідної роботи. А що необхідно вам для налаштування на роботу? КК: спілкування державною мовою; НЛ-сталий розвиток)
ІІ. Оголошення теми і задач уроку
ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності
1.    Пароль. Щоб зрозуміти, чого стосуватиметься робота на уроці,  з треба попрацювати з паролем (відновлюємо основні моменти життєвого шляху Дж. Лондона)  )(КК: математична; НЛ- підприємливість)
ü Чорна робота  устричний пірат  морські котики      Клондайк     невиправний романтик ???        Джон Гріффіт Чейні     «Жага до життя»
Слово вчителя. Кожен твір Дж. Лондона – це частинка його життя. А творчий доробок його величезний: більше 200 оповідань, 20 романів, 3 п’єси. Найвідоміші з них – «Морський вовк», «Поклик предків», «Біле ікло». За всю біографію Джек Лондон видав 16 збірок. Вісім його романів були успішно екранізовані.
1.    Літературна реконструкція ( за поданими епізодами відновлюємо події оповідання і добираємо цитати). (КК: уміння вчитися упродовж життя; НЛ-сталий розвиток
v Проблемне питання. Що врятувало героя від неминучої смерті? Чому загинув Білл?
ІІ. Робота над змістом уроку.
1.    Формування правил виживання людини у екстремальних ситуаціях «Школа виживання» (КК: здорове життя; НЛ-3)
-        Які почутття оволоділи героєм після того,  як його покинув Білл? ( с.143)Чому саме страх?
-        Які ще  відчуття людини, яка опинилася в складній,  екстремальній ситуації? (У людини виникає велике емоційне напруження або стрес. Вона почувається розгубленою, починається паніка. В такому стані людина не контролює себе, а значить не може приймати правильні виважені рішення.)
-        Чому герой, будучи украй знесиленим, не залишає рушницю, досить важку і без набоїв? (Це надія на порятунок) ( с. 147)
-        Що рятує героя від відчаю, допомагає рухатись попри все?
Правило 1. Не втрачай надію!
-        Сірники – друзі чи вороги?
-        Прочитайте, я герой розпоряджається сірниками? (с. 145)
-        Чому він так дбає про них? ( вогонь – порятунок для мандрівника). Доведіть це текстуально ( висушив мокре взуття, зігрів воду, зігрівся)
Правило 2. Потурбуйся, щоб була можливість розвести вогонь. (НЛ-1)
      Події твору розгортаються у Північній пустелі, герой тривалий сач на самоті. Чим він харчується? Як бореться з голодом?
      Як у пошуках їжі проявляються риси сильної людини? ( не кориться обставинам, не опускає рук)
      Сльози героя – це слабкість духу? «Спершу він плакав тихенько, далі вголос, і його ридання розлягалися над байдужою пустелею довкола; опісля він плакав без сліз, конвульсивно схлипуючи».
Правило 3. Щоб вижити, треба їсти! (КК: здорове життя; компетентності у природничих науках)
      У природі існує такий закон: виживає сильніший. Людина – частина природи. Як цей закон розкривається у творі?
      Розкажіть про зустріч з ведмедем.
      Що допомогло знесиленій, напівживій людині перемогти? Доведіть текстуально.
      Чому хижі звірі сприймали героя як «загадкову істоту», яка буде дряпатись і кусатись?
      Яка природа цієї сили? (сила людського духу)
Правило 4. Не виказуй страх перед хижими звірами. Людина сильніша! (КК: компетентності у природничих науках; НЛ-1)
-        Що сталося з золотом, яке добув герой? Чи легко було відмовитись?
-        Це вияв сили чи слабкості, адже золото – це великі можливості? (вчинок морально сильної людини)
-        Чому герой відмовляється від золота, проте зберігає ніж, відерце, залишки ковдр?
Правило 5. Найбільша цінність людини – життя! (КК: соціальна; НЛ-3)
-        Герой Дж. Лондона вибрав дорогу життя, іншою дорогою йде Білл. За яких умов герой таки зустрівся з ним? Доведіть текстуально. (с. 149)
-        – Прокоментуйте цитату: «Що ж, нехай Білл покинув його, але він не візьме золота, не смоктатиме Біллових кісточок. А Білл зробив би так, якби опинився на його місці, думав він, плентаючись далі». (Автор підкреслює людську сутність героя, незважаючи на страшні фізичні муки, пережиті випробування, він залишається людиною. Автор дає зрозуміти, що для Білла золото важливіше від за життя).
-        Про що свідчить той факт, що поблизу кісток більше нічого не було? ( Білл поставив на перше місце золото і програв)
-        Чому герой оповідання не взяв золото «друга»? (Не хотів скористатися смертю Білла. Так автор підкреслює згубну владу золота і наскільки марним воно є в порівнянні з життям)
-        Вочевидь, що добропоряднішим із героїв є…? Доведіть ( не здавався, повз до корабля, не взяв золота, не смоктав кісток Білла)
-        Коли Білл втратив людську гідність?
Висновок: дорога Білла – дорога смерті
Правило 6. Не втрачати людську гідність! (КК: соціальна; НЛ-3)
2.    Смак почуттів. Прослуховування музичного уривку. https://www.youtube.com/watch?v=D_RMYNGwYN8 (КК: обізнаність у сфері культури; НЛ-сталий розвиток)
-        Яку пораду подає виконавець  для тих, хто опинився у Білому пеклі?
3.     Проблемне  питання. Складання кластера (КК: спілкування державною мовою; уміння вчитися)
4.    Мовчазна дискусія.
-        Який варіант назви видається вам більш доречним «Любов до життя» чи «Жага до життя» ?
5.    Робота з епіграфом. (КК: соціальна; НЛ-3)
- За що саме людина гідна поклоніння?
Слово вчителя. Письменник у своїх творах пише про випробування, які випадають на долю людини, страждання, боротьбу. Найголовніша риса, якою захоплюється  письменник – це людська стійкість.  Улюблені герої Джека Лондона в складних життєвих ситуаціях зберігають людяність, милосердя, товариськість, проявляють гідність та  силу духу. «Моє найвразливіше місце – прагнення вивчити людську природу. Не знаючи жодного бога, я зробив предметом свого поклоніння людину і, звичайно, встиг дізнатися, якою ницою вона може бути. Але від цього моя повага до неї тільки зросла, бо це дало змогу побачити ті гігантські висоти, яких вона може сягнути. Яка вона маленька і яка вона велика», - із листа Дж. Лондона
ІІІ. Рефлексія.
1.    Коло думок. (КК: уміння вчитися; НЛ-2)
-        Якби ви отримали завдання створити памятник, що символізував би любов людини до життя, який момент оповідання Дж. Лондона ви запропонували закарбувати у бронзі?
Слово вчителя. Вирішальним фактором у боротьбі за життя, за перемогу стають не матеріальні цінності, а духовні якості людини, її воля. Життя ніколи не буває легким. Випробування очікують і на нас, і саме герої Джека Лондона допомагають вийти із складних ситуацій, нагадують про велике призначення – бути Людиною.
ІУ. Підсумки. Оцінювання.
У. Домашнє завдання. Знайдіть у творі описи природи, придумайте власне закінчення оповідання, починаючи зі слів» «Через три тижні, лежачи на койці…»
 Тема.  Характеристика героїв твору Дж. Лондона «Жага до життя»

Мета навчальна: повторити знання про особистість письменника, здійснити аналітичне дослідження тексту;
 розвивальна: розвивати навички вдумливого читання, характеристики літературних образів, формувати вміння висловлювати враження і власне ставлення до подій твору; вміння оцінювати вчинки героїв твору;
виховна: виховувати усвідомлення залежності людини від навколишнього середовища, цінностей життя у разі потрапляння у екстремальну ситуацію;
формувати компетентності: спілкування державною мовою – участь у
обговоренні подій твору та вчинків героїв;
соціально-громадянська – визначати правила поведінки у надзвичайній ситуації;
предметна – читати, здійснювати пошукову діяльність, розширювати словниковий запас;
ініціативність – презентувати власні ідеї, використовуючи доцільні мовні засоби.
Тип уроку: урок когнітивного типу з елементами інтерактивного навчання.
Форма проведення: комбінований.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки, ілюстрації до казки, аудіосупровід.

Хід уроку
Я зробив людину предметом свого поклоніння.
Дж. Лондон
І. Організаційний момент
v Створи настрій. Йдучи сьогодні на зустріч з вами я взяла оптимізм і віри у власні сили, які охоче посилаю вам для плідної роботи. А що необхідно вам для налаштування на роботу? КК: спілкування державною мовою; НЛ-сталий розвиток)
ІІ. Оголошення теми і задач уроку
ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності
1.    Пароль. Щоб зрозуміти, чого стосуватиметься робота на уроці,  з треба попрацювати з паролем (відновлюємо основні моменти життєвого шляху Дж. Лондона)(КК: математична; НЛ- підприємливість)
ü Чорна робота  устричний пірат  морські котики      Клондайк     невиправний романтик ???        Джон Гріффіт Чейні     «Жага до життя»
Слово вчителя. Кожен твір Дж. Лондона – це частинка його життя. А творчий доробок його величезний: більше 200 оповідань, 20 романів, 3 п’єси. Найвідоміші з них – «Морський вовк», «Поклик предків», «Біле ікло». За всю біографію Джек Лондон видав 16 збірок. Вісім його романів були успішно екранізовані.
1.    Літературна реконструкція ( за поданими епізодами відновлюємо події оповідання і добираємо цитати). (КК: уміння вчитися упродовж життя; НЛ-сталий розвиток
v Проблемне питання. Що врятувало героя від неминучої смерті? Чому загинув Білл?
ІІ. Робота над змістом уроку.
1.    Формування правил виживання людини у екстремальних ситуаціях «Школа виживання» (КК: здорове життя; НЛ-3)
-        Які почутття оволоділи героєм після того,  як його покинув Білл? ( с.143)Чому саме страх?
-        Які ще  відчуття людини, яка опинилася в складній,  екстремальній ситуації? (У людини виникає велике емоційне напруження або стрес. Вона почувається розгубленою, починається паніка. В такому стані людина не контролює себе, а значить не може приймати правильні виважені рішення.)
-        Чому герой, будучи украй знесиленим, не залишає рушницю, досить важку і без набоїв? (Це надія на порятунок) ( с. 147)
-        Що рятує героя від відчаю, допомагає рухатись попри все?
Правило 1. Не втрачай надію!
-        Сірники – друзі чи вороги?
-        Прочитайте, я герой розпоряджається сірниками? (с. 145)
-        Чому він так дбає про них? ( вогонь – порятунок для мандрівника). Доведіть це текстуально ( висушив мокре взуття, зігрів воду, зігрівся)
Правило 2. Потурбуйся, щоб була можливість розвести вогонь. (НЛ-1)
      Події твору розгортаються у Північній пустелі, герой тривалий сач на самоті. Чим він харчується? Як бореться з голодом?
      Як у пошуках їжі проявляються риси сильної людини? ( не кориться обставинам, не опускає рук)
      Сльози героя – це слабкість духу? «Спершу він плакав тихенько, далі вголос, і його ридання розлягалися над байдужою пустелею довкола; опісля він плакав без сліз, конвульсивно схлипуючи».
Правило 3. Щоб вижити, треба їсти! (КК: здорове життя; компетентності у природничих науках)
      У природі існує такий закон: виживає сильніший. Людина – частина природи. Як цей закон розкривається у творі?
      Розкажіть про зустріч з ведмедем.
      Що допомогло знесиленій, напівживій людині перемогти? Доведіть текстуально.
      Чому хижі звірі сприймали героя як «загадкову істоту», яка буде дряпатись і кусатись?
      Яка природа цієї сили? (сила людського духу)
Правило 4. Не виказуй страх перед хижими звірами. Людина сильніша! (КК: компетентності у природничих науках; НЛ-1)
-        Що сталося з золотом, яке добув герой? Чи легко було відмовитись?
-        Це вияв сили чи слабкості, адже золото – це великі можливості? (вчинок морально сильної людини)
-        Чому герой відмовляється від золота, проте зберігає ніж, відерце, залишки ковдр?
Правило 5. Найбільша цінність людини – життя! (КК: соціальна; НЛ-3)
-        Герой Дж. Лондона вибрав дорогу життя, іншою дорогою йде Білл. За яких умов герой таки зустрівся з ним? Доведіть текстуально. (с. 149)
-        – Прокоментуйте цитату: «Що ж, нехай Білл покинув його, але він не візьме золота, не смоктатиме Біллових кісточок. А Білл зробив би так, якби опинився на його місці, думав він, плентаючись далі». (Автор підкреслює людську сутність героя, незважаючи на страшні фізичні муки, пережиті випробування, він залишається людиною. Автор дає зрозуміти, що для Білла золото важливіше від за життя).
-        Про що свідчить той факт, що поблизу кісток більше нічого не було? ( Білл поставив на перше місце золото і програв)
-        Чому герой оповідання не взяв золото «друга»? (Не хотів скористатися смертю Білла. Так автор підкреслює згубну владу золота і наскільки марним воно є в порівнянні з життям)
-        Вочевидь, що добропоряднішим із героїв є…? Доведіть ( не здавався, повз до корабля, не взяв золота, не смоктав кісток Білла)
-        Коли Білл втратив людську гідність?
Висновок: дорога Білла – дорога смерті
Правило 6. Не втрачати людську гідність! (КК: соціальна; НЛ-3)
2.    Смак почуттів. Прослуховування музичного уривку. https://www.youtube.com/watch?v=D_RMYNGwYN8 (КК: обізнаність у сфері культури; НЛ-сталий розвиток)
-        Яку пораду подає виконавець  для тих, хто опинився у Білому пеклі?
3.     Проблемне  питання. Складання кластера (КК: спілкування державною мовою; уміння вчитися)
4.    Мовчазна дискусія.
-        Який варіант назви видається вам більш доречним «Любов до життя» чи «Жага до життя» ?
5.    Робота з епіграфом. (КК: соціальна; НЛ-3)
- За що саме людина гідна поклоніння?
Слово вчителя. Письменник у своїх творах пише про випробування, які випадають на долю людини, страждання, боротьбу. Найголовніша риса, якою захоплюється  письменник – це людська стійкість.  Улюблені герої Джека Лондона в складних життєвих ситуаціях зберігають людяність, милосердя, товариськість, проявляють гідність та  силу духу. «Моє найвразливіше місце – прагнення вивчити людську природу. Не знаючи жодного бога, я зробив предметом свого поклоніння людину і, звичайно, встиг дізнатися, якою ницою вона може бути. Але від цього моя повага до неї тільки зросла, бо це дало змогу побачити ті гігантські висоти, яких вона може сягнути. Яка вона маленька і яка вона велика», - із листа Дж. Лондона
ІІІ. Рефлексія.
1.    Коло думок. (КК: уміння вчитися; НЛ-2)
-        Якби ви отримали завдання створити памятник, що символізував би любов людини до життя, який момент оповідання Дж. Лондона ви запропонували закарбувати у бронзі?
Слово вчителя. Вирішальним фактором у боротьбі за життя, за перемогу стають не матеріальні цінності, а духовні якості людини, її воля. Життя ніколи не буває легким. Випробування очікують і на нас, і саме герої Джека Лондона допомагають вийти із складних ситуацій, нагадують про велике призначення – бути Людиною.
ІУ. Підсумки. Оцінювання.
У. Домашнє завдання. Знайдіть у творі описи природи, придумайте власне закінчення оповідання, починаючи зі слів» «Через три тижні, лежачи на койці…»
  
Зразок технологічної карти уроку підготувала
 вчитель ЗОШ №8 Кусочкіна С. Г.

Технологічна карта уроку
Назва предмету  Зарубіжна література
Клас   7
Дата   29.01.2020
Тема уроку                О. Генрі – майстер новели. Моральні цінності в новелі «Дари волхвів». Біблійні мотиви у творі, художні деталі.
І блок. Етап цілепокладання






Мета уроку
навчальна
дати поняття про розвиток жанру новели у літературі, познайомити із творчістю О.Генрі





Очікування
знати
визначення жанру новели, її характерних  ознак, різновиди новел, про втілення сюжету новели у мистецтві
розвивальна
формувати розуміння провідної теми твору, уміння характеризувати персонажів новели у їх динаміці, розвивати навички виразного читання, умінні висловлювати власне судження
вміти
визначати особливості розвитку сюжету, характеризувати героїв твору, складати коментар культурних паралелей
виховна
виховувати усвідомлення гуманістичних цінностей
пояснювати
фінал твору, давати власне тлумачення, особливості втілення образів новели у мистецтві
ІІ блок. Інструментарій уроку
Тип уроку       засвоєння нових знань

Навчально-методичний комплекс
Обладнання
Електронні засоби, компютер, магнітна дошка
Діяльність учителя
Матеріали для пізнавальної діяльності
Тексти, підручник, завдання для роботи на уроці
Продумує хід уроку, добирає демонстраційний супровід, виготовляє дидактичний матеріал
Дидактичний супровід
Проблемне питання, картки для роботи на уроці
ІІІ блок. Організаційно-діяльнісний
Етапи уроку
Зміст роботи
Діяльність учителя
Діяльність учнів
Компетентності
Наскрізні лінії
І. Організаційний
Організація класу, емоційне налаштування
Вітається з дітьми, перевіряє готовність дітей до уроку
Вітаються з учителем, налаштовуються на роботу
Спілкування державною мовою
НЛ-2
ІІ. Актуалізація знань
Робота з білим кольором капелюхів Боно (оперування фактами)
Товсті і тонкі запитання ( знання літературних жанрів та їх особливостей)




Проводить опитування




Дають відповіді на питання, вчаться вести діалог
Уміння вчитися



предметна
НЛ-4
ІІІ. Визначення теми уроку та його завдань
Оголошення теми і задач уроку
Просить оголосити очікування
Висловлюють власні припущення, беруть участь у обговоренні
Уміння вчитися
НЛ-2
ІY. Мотивація навчальної діяльності
Асоціативна палітра «Різдво»
Проблемне запитання: «Чи стали герої багатшими, позбувшись своїх коштовностей?»
Просить висловити думку
Спонукає до роздумів
Формують власні відчуття
Вчаться формувати власну думку
Спілкування державною мовою, ініціативність і підприємливість
НЛ-2
Y. Усвідомлення змісту навчального матеріалу
Перевернутий клас (біографічні відомості про О.Генрі)
Працюємо з теорією літератури «новела»
Робота з червоним капелюхом Боно ( звертання до емоційного сприйняття твору)
Прогнозування за ілюстраціями до твору, визначення композиційних частин
Прослуховування музичних композицій

Культурні паралелі (значення дарів волхвів)
Робота з жовтим капелюхом ( позитивні моменти)
Аналітичне дослідження тексту твору:
Кольорограма героя (робота з характеристика героїв, аналіз їхніх вчинків)
Символіка твору
Залучає дітей до коментарів

Формує нові знання




Працює над формуванням послідовності викладу думок




Працює над усвідомленням значущості дарів


Залучає учнів до бесіди для характеристики героїв
Вчить учнів працювати з текстовим матеріалом, розвиває навички читання
Демонструють знання матеріалу






Розвивають уміння послідовного переказу тексту


Знайомляться із символікою твору

Відбирають матеріал, підтверджують власні думки цитатами, формують власне ставлення до подій та героїв твору



Розвивають навички читання , добору необхідного текстового матеріалу
Математична


Предметна



Обізнаність у сфері культури

Предметна







Компетентності у природничих науках





НЛ-3













НЛ-4
YІ. Рефлексія
Робота з зеленим капелюхом Боно (творчі рішення)
Осяяння душі (пошуки відповідей на проблемне питання)
Знайомство із зразками втілення сюжету твору у живопису



Спонукає до роздумів
Розширює кругозір учнів, формує естетичні смаки


Відстоюють власні судження


Знаходять точки дотику у творах мистецтва


Соціальна та громадянська


Обізнаність у сфері культури



НЛ-2
YІІ. Підведення підсумків, оцінювання знань
Робота з синім капелюхом Боно (креативні пропозиції)
Запропонуй власний фінал твору



Формує культуру висловлювання



Удосконалюють навички логічно побудованої відповіді



Спілкування державною мовою



НЛ-4
YІІІ. Домашнє завдання
Скласти твір на одну із запропонованих тем:
Що краще: дарувати чи отримувати подарунки?
Найкращий подарунок мого життя
Формує культуру висловлювання
Удосконалюють навички логічно побудованої відповіді
Спілкування державною мовою
НЛ-2




7. Конспект уроку підготувала та провела
 вчитель ЗОШ №9 Дурманова І. Є.

Тема уроку: Володимир Галактіонович Короленко «Сліпий музикант». Пошук головним героєм Петром Попельським свого місця у світі.
Мета:   Навчальна: ознайомити учнів із твором письменника; викликати інтерес до нього та до особистості автора; допомогти усвідомити головні думки повісті; викликати захоплення художньою майстерністю автора;
Розвивальна: розвивати творчі здібності, навички колективної та індивідуальної, самостійної роботи з додатковими матеріалами; уміння висловлювати свої думки, аргументувати їх, розповідати про свої враження від улюблених творів мистецтва;
Виховна: прищеплювати любов до книги, прагнення до пізнання та самоосвіти, до правильного вибору своєї життєвої позиції.
Теорія літератури: повість, герої художнього твору, художні засоби.
Тип уроку: урок – дослідження з елементами аналізу художнього тексту.
Епіграф: «Людина створена для щастя, як птах для польоту»
                                                                             В.Г.Короленко
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
1.Вступне слово
На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо роботу над повістю Короленка «Сліпий музикант».
        З огляду на тему уроку, давайте визначемо,  які проблеми ми будемо піднімати на уроці?
- справжньої дружби і кохання;
- доброти, співчуття, милосердя;
- ставлення до людей з особливими потребами;
- людського щастя і шляхів до нього;
- ролі мистецтва в житті людини.
2.Робота з епіграфом
      Епіграфом до нашого уроку будуть слова В.Г.Короленка «Людина створена для щастя, як птах для польоту»
      Як ви розумієте епіграф до уроку?  Що в вашому розумінні є щастя?
 (до круга з написом «Щастя» прикріплено ,,промені’’: здоров’я, кохання, хороша сім’я, справжня дружба, улюблена робота, достаток та ін). (Круг прикріплюється вгорі дошки і має стати вершиною дослідження)
     До нашого сонечка ми ще повернемося після обговорення твору і, можливо, дещо допишемо.            
ІІІ .МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
   Вступне влово вчителя
      Сьогодні, коли в країні триває війна, коли кожної хвилини гинуть люди, ми з вами продовжуємо боротьбу за найкращі людські якості: доброту, співчуття, милосердя, які оселяються у наших душах завдяки добрим, мудрим книгам.
     У новелі «Парадокс» В. Короленко писав: «Людина створена для щастя, як птах для польоту». (Епіграф уроку). Ця фраза відома багатьом, але не всі знають другу її частину: «Тільки щастя не завжди створене для неї». Проблему щастя вирішує письменник і у своїй книзі «Сліпий музикант», яка побачила світ у 1886 р.
     Для чого ж створена людина? Чи здатна особистість чинити супротив обставинам? Що становить щастя людини? Як їй стати щасливою? Своє розуміння цих питань В. Короленко розкрив на прикладі образу Петра Попельського, головного героя повісті «Сліпий музикант».
    А зараз, щоб пригадати зміст твору, давайте переглянемо буктрейлер.
          Пергляд   буктрейлера  до повісті «Сліпий музикант»
Проведемо роздуми над назвою твору.
 Створення асоціативного куща до слів «сліпота» і  «музика».
Хто такий сліпий?
А музикант?
·       Сліпий – каліка, неповноцінна людина, людина, що потребує догляду тощо.
·       Музикант – творча людина, талановита людина, людина, яка знайшла своє місце у житті тощо.
Сліпота – вада – потворність – хвороба – темнота
Музика – мистецтво – прекрасне – талант – гармонія
-​  Про що цей твір? 
-​  Ці проблеми виникають лише у людей з фізичними недоліками? 
-​  Чому тоді Короленко звернувся до долі сліпого? 
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
·       Літературна гра «У лабіринті запитань».
1. Яке нещастя сталося в родині Попельських?
2.Розкажіть про дитячі роки Петруся. Хто і як його виховував?
3. В якій атмосфері зростав хлопчик?
4. Як Петрусь потоваришував з Евеліною? 
5. Що відомо про дядька Максима? 
6. Що єднало дядька і племінника?
7. Як ви думаєте, яку роль відіграв дядько Максим у вихованні Петра?
·       Вибіркове  читання.
    Зачитайте уривок, в якому описується  зовнішність Петруся.
    Отже хлопчик народився з вадами і йому потрібна була допомога і підтримка близьких і оточуючих його людей
       На попередньому уроці  ми   об’єдналися  у групи і кожній групі було  випереджальне   завдання:   дослідити, яку допомогу отримує хлопчик від тих, хто поруч.   Отож   кожна  група   досліджувала  роль   персонажів    повісті   у становленні  особистості  Петра  Попельського.
Учитель. Обговоріть отримане завдання, знайдіть оптимальний варіант відповіді, аргументуйте його:
Ø 1 група:Що спільного між Петром Попельським і Максимом Яценком? Довести, що між ними існує взаємовплив.
Ø 2 група. Дослідити, чи правий В. Короленко стверджуючи, що Евеліна для Петра – «дарунок прихильної долі».
Ø 3 група. Підготувати коротке повідомлення «Уроки Іохіма».
Учні аналізують роблять відповідні висновки.

·       Завдання  пошуково-дослідницького  характеру
Кожна група створює свій колаж.

Завдання для  1 групи:
Установіть послідовність подій у повісті . 

1.    Вплив дядька Максима на Петра.
2.    Музика Іохима.
3.    Піаніно.
4.    Знайомство з Евеліною.
5.    Зустріч з дзвонарем.
6.    Мандрівка зі сліпими кобзарями.
7.    Весілля Евеліни й Петра.
8.    Концерт у Києві.
9.    Народження сина.

Завдання для  2 групи
Робота з таблицею.
– Доберіть епітети до характеристики героїв.
Максим Яценко 
Хоробрий, відважний, стриманий, великодушний, надійний. 
Петро Попельський 
Талановитий, наполегливий, цікавий, цілеспрямований, життєрадісний, здібний, щирий, щасливий. 
Евеліна 
Впевнена, весела, життєрадісна, вірна, справедлива, надійна, щира, сердечна. 
Дзвонар Єгор

Пані Попельська 
Сліпий, озлоблений, ненависний, злий

Стривожена, заклопотана, схвильована, засмучена, розгублена.
Йохим 
Добрий, талановитий, щирий, доброзичливий, щедрий, душевний. 
Батько Петруся
Добродушний

Завдання для  3 групи
 Робота з таблицею .
– Установити відповідність між героєм і його характеристикою.

ГЕРОЙ 

ХАРАКТЕРИСТИКА 
( ДІЇ ГЕРОЯ )
1. Дядько Максим 
А.Людина добродушна, але досить байдужий до усього, окрім господарства.  
2.Батько 
 Б.Врешті-решт її мистецтво підкорює  Петруся
3.Йохим 
В.Відрізнявся бійцівським характером. Замолоду він славився всюди «небезпечним забіякою» і виправдав цю характеристику: поїхав до Італію, де поступив у загін Гарібальді. 
4.Петрусь 
Г.Любить слухати гру конюха Йохима на дудці. 
5.Евеліна 
Д.Він грає кожен вечір на дудці, і в одині з таких вечорів до нього на стайню прийшов сліпий панич. 
6.Єгор 
Е.Ровесниця Петруся. Ця красива дівчинка, спокійна і розсудлива, випадково знайомиться з Петром на прогулянці.  
7.Мати 
 Є.Озлоблений на весь світ. Він грубо лає сільських дітей, що намагаються проникнути на дзвіницю. 
·       Бесіда
А зараз давайте пригадаємо першу зустріч Петруся з Євеліною.

1. Чим був викликаний сум Петруся?
2. Як поводила себе Евеліна?
3. Як Петрусь сприйняв нову знайому?
4. Що найбільше вразило хлопчика в новій знайомій?
5. Як відреагувала Евеліна на звістку про сліпоту хлопчика?
6. Яку роль відіграла Евеліна в житті Петра?
·       Читання в особах уривків  тексту .Друга зустріч Петруся й Евеліни.
·       Прийом логічний ланцюжок
Складіть логічний ланцюжок подій, які показують дорослішання Петруся під впливом Максима і вже власного погляду на життя.

(Музика Іохима - піаніно - Евеліна - дзвонар - шлях в монастир - весілля - народження дитини)

Що круто повернуло усе життя нашого героя?

Отже, Петрусь зрозумів, що людина повинна боротися за право бути людиною, незважаючи на обставини.

·       Коментар учителя
Евеліна сказала мудру фразу: «У кожного своя дорога в житті». Молоді Ставрученки висловлювали свої думки  з цього приводу, їхні слова стривожили душу Петра. Окрім того, знання про те, що поза стінами маєтку існує інший світ, теж стривожило героя. Його мучило відчуття своєї неповноцінності, викликаної сліпотою. Петро цілком поринув у морок, в особисте нещастя, за­мкнувся у собі.
·       Бесіда
1. Який талант мав Петрусь?  Хто розвивав талант хлопчика? 
 3. Подумайте, чи правий був Максим, вирішивши  розширити  коло спілкування свого племінника? 
5. Яку роль й житті Петра відіграла зустріч із дзвонарем? 
 6. Що вивело Петра з духовної кризи?   Знайдіть у тексті слова, що свідчать про зміни в душі Петра.   («Так, він прозрів… Замість сліпої й невгамовної егоїстичної муки…»
7. Що дала Петрові подорож зі сліпими співцями? 
 8. Як змінився Петро після пережитого під час мандрівки? 

·       Колективне складання  
 Складіть логічний ланцюжок подій,  які показують дорослішання Петруся під впливом Максима і вже власного погляду на життя
 (Народження — знайомство з сім’єю і рідною домівкою – знайомство з природою – сопілка, піаніно, музика – дружба з Евеліною – дзвонарі – мандри зі сліпцями – одруження, син – музикант.)
·       Проблемні запитання
1.    Як би ви відповіли на питання, які були поставлені на по­чатку уроку: «Для чого ж створена людина? Чи здатна особис­тість чинити супротив обставинам? Як їй стати щасливою?»
2.    Як ви думаєте, чи став Петро щасливим? У чому його щастя?

      Розглянемо ще одну дуже важливу складової людського щастя – улюблене заняття. У нашому творі – це заняття Петра музикою .
·       Бесіда
 - Які епізоди повісті пов’язані з музикою?
 - Який з цих епізодів схвилював вас найбільше?
 - Яку роль в житті Петра зіграла музика? Зверніть увагу на епіграф. Поясніть його.
Висновок: Завдяки народному інструменту Петро відчув силу і красу музики, опанував гру на ній (дописуємо проміні сонечка).
·       Домашнє завдання:
Написати листа від імені сліпого музиканта Петруся всім людям, які збираються зробити свій вибір в житті.

Підсумок уроку. 
 Слово вчителя
        Щастя кожен з нас розуміє по-своєму. Складовими щастя люди називають роботу, гроші, родину, кохання, кар'єру та ба­гато інших речей.
      Для головного героя повісті В. Короленка «Сліпий музикант» Петра Попельського щастя полягає в тому, що він знайшов себе.
      Він став музикантом. До свого першого концерту він пройшов тяжкий шлях, на якому були розчарування у собі, горе, сльози, душевна криза. Завдяки дядькові Максиму, Петро знайшов у собі сили перебороти себе, здолати обставини, пов'язані зі сліпотою.
     Герой дійсно прозрів, тому що побачив реальне життя, пізнав його і зміг подарувати своє мистецтво людям. Окрім того, Петрові пощастило, що він зустрів Евеліну. Дівчина покохала його і вийшла за нього заміж.. Вона стала для нього не лише подругою, дружиною, а й справжніми ОЧИМА. Отже, він щас­ливий ще й тим, що пізнав кохання, має сім'ю, маленького сина, який народився зрячим. У нього попереду щасливе майбутнє
·       Прийом «Дружня порада»
     Ось і добігає до кінця наше знайомство з чудовим світом музики, яка зробила з сліпого хлопчика талановитого музиканта. І як своєрідний підсумок уроку, скористаємося прийомом «Дружня порада». Від імені літературного героя  дайте  своїм друзям поради, які були б важливими у їхньому житті, поради від імені Петруся.
Можливі варіанти:
1.Нічого не боятися.
2.Іти до поставленої мети.
3.Вірити в себе.
4. Ніколи не здаватися.
5. Допомагати тим, хто потребує допомоги.
  
·       Самооцінювання  учнів.

Учитель: Я сподіваюся, що ви житимете, наслідуючи свої принципи. Дякую вам за допомогу і підтримку. На прощання хочу подарувати вам таку притчу: «Одна людина знайшла  скляний осколок, піднесла його до очей і побачила прекрасний світ: людей, будинки, ліс, гори, річку. Осколок їй сподобався, але здався звичайним, зовсім не цінним. Тоді вона узяла скло і одну його сторону позолотила. Осколок став цінною річчю. Але коли людина знову піднесла його до очей, то не побачила людей, будинків, лісу, гір, річки - всього того, що вона бачила раніше. Вона  бачила тільки себе». Я бажаю вам, щоб ви завжди бачили прекрасний світ. Зрозумійте, що істинне щастя поміщене у вас самих. Не витрачайте часу і зусиль у пошуках достатку, радості і душевного спокою у навколишньому світі. Пам'ятайте, щасливий не той, хто отримує, але лише, той, хто дає. Простягайте руку допомоги. Діліться. Посміхайтеся.



8. Презентацію "Критичне мислення" підготувала вчитель ліцею Сбітна Н. В. 


Комментариев нет:

Отправить комментарий